Skip Navigation Links
Çiftiye Traktör Desteği

Çiftçiye Traktör Desteği

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), çiftçilerin traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50’sini hibe şeklinde verileceğini açıkladı. Traktör desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin en kısa zamanda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hizmet binasına müracaat etmeleri gerekiyor.

 

Avrupa Birliği (AB) kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturmaya hazırlanan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), 15 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasındaki IPARD 9. Başvuru Çağrı Dönemine ilişkin tanıtım toplantıları düzenlendi.

Kurum çalışanlarının da hazır bulunduğu tanıtım toplantısında çiftçileri bilgilendiren TKDK İl Koordinatörleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun 30 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Birliği akreditasyonunu başarılı bir şekilde tamamladığını hatırlattı. Türkiye’ye tahsis edilmiş yaklaşık 875 milyon Euro’luk hibe fonunun kullanılabilmesi için gerekli olan yetki devrini aldıklarını ifade eden Dr. Turan, proje başvuru çağrı ilanlarını yaptıklarını söyledi Bu dönemde yatırımcılarla 10 milyon TL’yi aşan hibe desteği sözleşmesi imzaladıklarını, 5 milyon TL’ye yakın hibe desteği için de sözleşmelerin imzalama aşamasında bulunduğunu kaydetti.

 

Önceki çağrı dönemlerimizden farklı olarak bu sene “Traktör” talebinin de hibe desteği kapsamına alındığını bildiren TKDK İl Koordinatörleri, “Vatandaşlarımız özellikle tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği başlığı altında başvuru yapmaları halinde traktör alımına yönelik harcamalarının yüzde 50’si kurumumuz tarafından hibe olarak verilecek. Çiftçilerimizin bu desteklerden azami ölçüde yararlanmasını istiyoruz. Traktör desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı da en kısa zamanda hizmet binamıza bekliyoruz.” açıklamasında bulundular.

 

Çiftçiye Traktör Kredisi

 

Ziraat bankası traktör almak isteyen çiftçilere traktör fiyatının yüzde 25'lik kısmını çiftçi ödedikten sonra geriye kalan yüzde 75'lik kısmına da 5 yıl vadeyle kredi veriyor.

Ziraat Bankası Müdürü  çiftçilerin, traktör satışı yapan bayilerle protokol imzalamasının ardından traktör ücretinin yüzde 25'inin öz kaynaktan, yüzde 75'inin ise banka kredisiyle karşılanacağını söyledi.  

 

Yapılan düzenlemeyle çiftçiler için güzel ve uygun bir imkan doğduğunu ifade edilirken, "Hazineden sorumlu Devlet Bakanlığı ile traktör satışı yapan firmalar arasında yapılan anlaşma gereği isteyen her çiftçi traktör sahibi olacak. Traktör kredisinden yararlanmak isteyenler, yılda bir kez ödeme yapacak. Müşteriyle, bayi arasında imzalanan protokolden sonra banka aracılığıyla düşük faizle traktörler alınacak. Sulu tarım yapan çiftçilerimiz için en ideal traktör imkanı doğdu. Arazisi olan herkes traktör kredisinden yararlanmak için müracaatını yapabilir. Başkasının arazisini anlaşmayla kiralayanlarda bu krediden faydalanabilir. Müracaat ve traktör sayısında herhangi bir kısıtlama yok. 5 yıl vadeyle tanınan haktan yararlanmak isteyen çiftçilerimiz, bankadan  detaylı bilgi alabilir." 

 


Yorumlar
Yorumunuzu Ekleyin
Misafir 4.3.2014
VADE 5 YILDA NE KADAR FAİZ VERİYO PEKİ

Diğer Konu Başlıkları
Her Hakkı Saklıdır. © INC Girişim
btwebs | Web Solutions